В.Фесенко: головне для регіоналів і Президента те, що у ЦВК зараз буде своя людина
А головний раунд боротьби за ЦВК буде наступного року, коли треба буде оновити більшість її членів.Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко у коментарі УНН наголосив, що, на його думку, головним у обранні М.Охендовського на пост голови Центральної виборчої комісії є те, що відтепер у регіоналів і Президента буде своя людина на чолі ЦВК.
"Я прогнозував призначення Охендовського. Поясню чому. Як у випадку з Лукаш, пояснення дуже просте: ставка робиться на людей, які є своїми, які пройшли іспит 2004 роком, складним періодом 2005, 2007 років. Охендовський є своїм. Крім того, він досвідчений член ЦВК. Довіряти ЦВК людині новій, яка не пройшла всі випробування, до якої нема такої довіри, як до Охендовського, було б для В.Януковича достатньо ризиковано. Цей орган має бути ключовим в період президентської виборчої кампанії та й не тільки. Нас очікують перевибори в проблемних округах, хтозна, можливо, ще буде колись і референдум. Роль ЦВК у всіх цих подіях буде ключовою. Тому в керівництві ЦВК хочуть бачити свою людину, людину, якій довіряють – це просте пояснення", - вважає В.Фесенко.
Політолог відзначив, що потенційно новим головою ЦВК могли обрати Тетяну Лукаш.
"Чому, наприклад, не сестра Олени Лукаш? Тому, що О.Лукаш призначена міністром юстиції. І тут вже не може бути такої сімейності. Є все ж таки певні традиції, хоча іноді вони й порушуються, але в даному випадку, я думаю, зробили ставку на людину, яка може бути і речником ЦВК, як його керівник, і в той же час викликати довіру, і яка має достатньо різноманітний досвід", - стверджує В.Фесенко.
Директор центру політичних досліджень також відповів на питання про те, чому головою ЦВК не обрали Андрія Магеру, який останні дні був виконувачем обов’язки голови ЦВК.
"Не в авторитеті справа. Магера – представник опозиції. Невже Янукович би призначив керівником ЦВК представника опозиції. Треба бути дуже наївною людиною, щоби очікувати таких кроків від Януковича. Абсолютно прогнозувалося, що керівником ЦВК стане представник команди Президента, людина, яка делегована Партією регіонів. Серед потенційних представників Охендовський був кандидатом номер один. Ніякої сенсації не сталося – це достатньо закономірне призначення", - говорить В.Фесенко.
Політолог вважає, що якби обрання сталося в понеділок, а не сьогодні, у суботу, то нічого не змінилося б, і додав, що влітку ніякого спротиву, окрім заяв, опозиціонери зробити не можуть. "Більшість депутатів вже або роз’їжджаються, або роблять останні справи в округах, а потім поїдуть на канікули. Питання було вирішено, коли проголосували за відставку Шаповала", - наголосив В.Фесенко.
"Але боротьба за ЦВК не завершена і головний раунд боротьби за ЦВК буде наступного році, коли треба буде оновити більшість членів ЦВК. Саме тоді буде вирішальний раунд боротьби за ЦВК. Я взагалі очікую, що може бути , не скажу, що обов’язково, але може бути і повна політична криза, пов’язана з боротьбою навколо ЦВК", - додав В.Фесенко.
На питання про те, чи можуть у майбутньому виникати масштабні проблеми з визначенням результатів виборів, як це сталося на "проблемних округах", політолог відповів, що проблема не в керівництві ЦВК.
"Думаю, що мати свого керівника ЦВК – це стратегічне завдання на президентські вибори. От тоді його роль буде вирішальною. Щодо проблемних округів, то конфлікти навколо них будуть. От і виникнув план, щоби провести перевибори в проблемних округах не перед самітом (на якому планується підписати Угоду про асоціацію України з ЄС – ред.), наприклад у вересні. Хоча в вересні вже не вийде, бо треба б було призначити зараз ці перевибори. Якщо їх будуть призначати у вересні, то це буде на листопад або вже грудень. Навколо цього йде боротьба тому, що опозиція хоче провести перевибори до саміту, щоби це був стримуючий чинник для Партії регіонів, а Партія регіонів, навпаки, розуміючи, що будуть конфлікти, будуть заяви про фальсифікації, порушення, хоче, щоби підрахунок результатів виборів відбувся вже після Вільнюського саміту. Щоби конфлікти в цих округах не вплинули на атмосферу саміту. Але результати визначаються в округах, ЦВК лише ставить фінальну крапку і якщо дійсно ситуація складається так, що крапку поставити не можна, ось тоді і виникнув план визнати вибори такими, в яких не можна визначити результати", - відмітив В.Фесенко.
"Я думаю, це був компроміс, на який свідомо пішов Шаповал, а Охендовський, можливо, буде робити ставку не на компромісні рішення, які були в проблемних округах, а на те, щоби проштампувати ті рішення, які будуть зроблені окружними виборчими комісіями", - вважає В.Фесенко.
"Не виключаю, що тут теж можуть бути нестандартні варіанти. Десь переможе опозиція, десь - представники влади або формально незалежні кандидати. Конфлікти будуть безумовно. Будуть заяви про фальсифікації, без цього у нас жодні вибори не проходили. Я просто жодних не пам’ятаю, де б не було таких заяв, навіть ті, які визнавалися достатньо демократичними. Я пам’ятаю вибори 2006 року, ті заяви, які робив В.Литвин і ціла низка інших представників партій, які не пройшли до Верховної Ради. Так що конфлікти будуть, але головне для регіоналів і Президента те, що у ЦВК зараз буде своя людина, якій можна буде повністю довіряти. І це, скоріше, стратегічне завдання. На перевиборах в проблемних округах будуть вирішуватися лише тактичні задачі", - наголосив В.Фесенко.
Матерiали по темi:
Фесенко: Ляшко и Тимошенко – конкуренты на одном электоральном поле, это реальная причина их конфликта
Фесенко: Никаких заслуг Москвы в результатах выборов в Болгарии и Молдове нет
Политолог: Главная проблема – в непредсказуемости Трампа
Озброєна місія ОБСЄ та вибори
Встреча нормандской четверки: #зрада или #перемога?
Вам необхідно зареєструватися або авторизуватися для того щоб створювати нові повідомлення.