Центр прикладних політичних досліджень “Пента”

Публікації


21 квітня 2017 року

Президентські вибори у Франції: трійка лідерів і прогнози для України

Президентські вибори у Франції: трійка лідерів і прогнози для України
23 квітня відбудеться перший тур президентських виборів у Франції. За даними останніх опитувань, у перегонах лідирує лівоцентрист Еммануель Макрон. Як припускають експерти, у другий тур вийде Макрон і ультраправий кандидат Марін Ле Пен. У такому випадку експерти прогнозують, що наступним президентом Франції стане саме Макрон.

Соціологія: трійка лідерів

Згідно з результатами чергового передвиборчого опитування у Франції, за 10 днів до першого туру президентських виборів Еммануель Макрон як і раніше залишався лідером перегонів з невеликою перевагою перед Марін Ле Пен. При цьому, як випливає з результатів дослідження аналітичного центру Elabe, замовленого газетою Les Echos і Radio classique, обом на п’яти наступає Франсуа Фійон.

Макрон йде попереду з 23,5% заявили про намір голосувати за нього, за ним слід Ле Пен з 22,5%. Фійон набрав в останньому опитуванні 20%.

Як вважають соціологи Elabe, лідируючий дует Макрон – Ле Пен, швидше за все, прийде до виборів попереду інших учасників, але в боротьбу першого туру може втрутитися Фійон. Якщо Ле Пен виходить у другий тур або з Макроном, або з Фійоном, вона, в будь-якому разі, згідно з висновками дослідження, програє одному з них.

Еммануель Макрон: Стрімко увірвався в перегони

За оцінками експертів, на сьогоднішній день Еммануель Макрон є найбільш вірогідним переможцем президентських виборів у Франції. Так, як вважає експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Володимир Воля, у другий тур виборів вийдуть Макрон і Марін Ле Пен. В такому випадку, перемога на виборах дістанеться саме Макрону, вважає Воля.

Як зазначає політолог Володимир Фесенко, на даний момент у Макрона більше шансів вийти в другий тур, ніж у третього лідера гонки Франсуа Фійона.

Еммануель Макрон з 2014 року обіймав посаду міністра економіки, промисловості та цифрових справ Франції. Влітку 2016 року він подав у відставку для участі в президентських перегонах. Ще кілька місяців тому його кандидатура не розглядалася серйозно, проте сьогодні він є найбільш вірогідним переможцем виборів.

“Він – сюрприз французьких виборів, тому що ще в кінці минулого року і навіть на початку цього, до лютого, його мало хто всерйоз сприймав”, – розповів політолог Володимир Фесенко.

Фесенко відзначає, що серед експертів існувала думка, що ці вибори – не його час, на відміну від наступних. Однак, змінити ситуацію допомогло те, що Макрон зумів успішно зарекомендувати себе. Зіграли на руку політику і скандали навколо його основних суперників – Марін Ле Пен і Франсуа Фійона. Особливо це стосується Фійона і скандалу, пов’язаного з його дружиною. Стосовно неї фінансова прокуратура Франції розслідує справу про фіктивне працевлаштування, підозрюючи в розкраданні держкоштів.

Як вважає Воля, Макрону вдалося ще й перетягнути собі частину правоцентристського електорату Франсуа Фійона.

За політичними поглядами Макрон – поміркований лівоцентрист. Як вважає Фесенко, однією з причин її успіху стало те, що він поєднує ліберальні і помірковано ліві погляди.

На думку експерта-міжнародника Володимира Волі, якщо Макрон стане наступним президентом Франції, він буде продовжувати зовнішньополітичний курс нинішнього уряду Франції, в тому числі і з українського питання. Те ж саме буде стосуватися побудови відносин Франції та Росії – якщо до влади прийде Макрон, вони залишаться такими, якими є зараз, тобто нейтральними і прагматичними, вважає Воля.

При цьому, питання про пом’якшення економічних санкцій проти Росії може виникнути і якщо президентом стане Макрон, оскільки ця тема популярна у Франції, зазначає Фесенко. Тим не менше, експерт упевнений, що з усіх трьох лідерів перегонів Макрон – найбільш прийнятний кандидат з точки зору інтересів України.

“Порівняно з іншими кандидатами і з точки зору інтересів України, ставлення до Росії, для України це найбільш прийнятний кандидат, – говорить Фесенко, – Я б не називав його проукраїнським. Він, скоріше, проєвропейський і найбільш ліберально налаштований кандидат, який дотримується загальноєвропейської лінії, загальноєвропейських позицій, у тому числі з приводу Криму, конфлікту на Донбасі, ставлення до Росії”.

Макрон, хоч і критикує політику Путіна, але, при цьому, виступає за прагматичне вирішення проблем у відносинах з Росією і за співпрацю в деяких питаннях, наприклад, у боротьбі з тероризмом, зазначає політолог.

Марін Ле Пен: Експерти пророкують програш

На думку експертів, ультраправий кандидат Марін Ле Пен вийде у другий тур президентських перегонів. “Можна з високою ймовірністю сказати, що у другий тур виходить Ле Пен. Але вкрай малоймовірно, за оцінками абсолютної більшості експертів, що вона переможе у другому турі”, – говорить Фесенко.

Більш того, може статися і так, що у другому турі жителі Франції будуть голосувати не стільки за опонента Ле Пен, скільки проти неї, зазначає політолог.

Як вважає експерт-міжнародник Володимир Воля, Ле Пен не переможе на виборах, оскільки у неї досить обмежена електоральна база. Експерт відзначає, що навіть до того, як у трійку лідерів увірвався Макрон, Ле Пен у другому турі все одно програвала ще одному опоненту – Франсуа Фійону.

З усіх трьох кандидатів Ле Пен вважається найбільш проросійською. Вона висунула свою кандидатуру на посаду президента, зайнявши третє місце в першому турі з 17,9% підтримки (у нинішнього президента Франсуа Олланда було 28,63%, у Ніколя Саркозі – 27,18%). Політик заявляє, що не вірить у незаконну анексію Криму, виступає за відмову від євро і вихід Франції з ЄС, дружбу з Росією та застосування політики президента РФ Володимира Путіна.

Експерти вважають, що подібні висловлювання Марін Ле Пен про Крим адресовані, перш за все, Росії. Ще в лютому минулого року вона зверталася до Кремля за черговим кредитом у розмірі 27 млн євро на президентську кампанію. Але її прохання так і не задовольнили. Більш того, російське Агентство по страхуванню внесків подало позов з вимогою повернути борг збанкрутілому “Першому чесько-російському банку” за кредитом Марін Ле Пен на 9 млн євро. Тепер Марін Ле Пен заявами про Крим як би натякає Кремлю на чергову позику, тому що у Франції її партію відмовляються кредитувати.

Як зазначає експерт-міжнародник Володимир Воля, навіть зараз вона просто технологічно розігрує російську карту, адже за президентськими виборами у Франції майже відразу слідують парламентські, в яких її політична сила теж буде брати участь.

Франсуа Фійон: Втрачає позиції через дружину

Правоцентристський кандидат в президенти Франції Франсуа Фійон був основним конкурентом Марін Ле Пен. Втім, зараз експерти припускають, що у другий тур виборів він не потрапить.

В першу чергу по його рейтингу сильно вдарив скандал з його дружиною, яка стала фігурантом розслідування фінансової прокуратури Франції за підозрою в фіктивному працевлаштуванні і розкраданні держкоштів, вважає Володимир Воля. Другим ударом по його позиціях стало стрімке зростання рейтингу Еммануеля Макрона, який перетягнув на себе частину електорату Фійона, каже експерт.

Франсуа Фійон – член парламенту Франції. За свою політичну кар’єру він змінив кілька міністерських портфелів – був міністром праці та міністром освіти в уряді Жан-П’єра Раффарена. При президентові Ніколя Саркозі Фійон очолив уряд Франції і перебував на цій посаді п’ять років президентського терміну.

В ході дебатів перед другим туром внутрішньопартійних праймеріз Фійон назвав абсурдною політику нинішнього президента Франсуа Олланда по відношенню до Росії. На його думку, з найбільшою в світі країною і ядерною державою “не можна поводитися таким чином”. Він додав, що в сформованій ситуації необхідно сісти за стіл переговорів і відновити втрачені зв’язки. У міжнародній політиці Фійон має намір домагатися, щоб Франція захищала власні інтереси.

Про важливість співпраці з Росією Фійон говорив неодноразово. Кандидат у президенти вважає, що відносини з Росією – стратегічне питання для майбутнього Європи, і ці відносини треба відновлювати. Крім того, Фійон вважає, що необхідно створити європейський оборонний альянс, бо “політика США, які керують НАТО, не є рішенням проти ісламського тоталітаризму”.

Говорячи про Євросоюз, Фійон назвав безвідповідальними заяви політиків, які бажали вступу України і Грузії в НАТО. “Чи завжди Захід був надійним? Чи не вводили ніколи в оману Росію щодо Лівії, щодо Косово, економічного партнерства з ЄС? У Росії є чимало відповідальності, але не в неї однієї. Я вам нагадаю про безвідповідальні висловлювання тих, хто хотів вступу Грузії і України в НАТО”, – зазначив Фійон.

Джерело: Сегодня

Матерiали по темi:

1 грудня 2017 року

Вакарчука в президенты: эксперты предположили, каким главой государства мог бы стать лидер ОЕ

30 листопада 2017 року

Этого стоит ожидать: Фесенко о вмешательстве России в украинские выборы

13 листопада 2017 року

Политолог Фесенко рассказал, чем закончится поход Яценюка на президентские выборы

3 листопада 2017 року

Фесенко: Из-за задержания сына Авакова под удар могут попасть представители грузинской команды

26 вересня 2017 року

На Заході зрозуміли: щодо Путіна потрібно діяти з позиції сили – Фесенко

6 вересня 2017 року

"Люди не верят ни власти, ни оппозиции. Поэтому не хотят выходить на улицу"

Додати повідомлення

Вам необхідно зареєструватися або авторизуватися для того щоб створювати нові повідомлення.
Пента
Центр прикладних політичних досліджень
© 2012 Всі права захищені.