Розсилка новин

Підпишіться на розсилку нових матерiалiв сайту
Версія для друку 19 квітня 2019 року

Невідомий керманич. Чого українці чекають від президента Зеленського

Невідомий керманич. Чого українці чекають від президента Зеленського
Як показують результати соціологічних опитувань, переможець першого туру виборів президента України Володимир Зеленський лідирує і перед другим туром. Але ані пересічні громадяни, ані фахові політологи до кінця не розуміють, чого чекати від президента-коміка.

Попри близькість перемоги для більшості українців президент Зеленськийдосі залишається чистим аркушем. Як і протягом всієї кампанії він уникає прямих ефірів та незручних питань, а намагання презентувати свою команду і перших кроків на посаді, здійснені в останні дні, мало що змінили. Команда експертів Зеленського, які буцімто є претендентами на міністерські посади, широкому загалу майже невідома, а перші «10 кроків» – це відвертий популізм, який ніхто не сприйняв серйозно.

На цих виборах українці знову розкололися на два табори. Ті, що голосували за Зеленського вірять, що корупцію він здолає, економіку підніме, війну на Донбасі завершить.

Противники Зеленського бачать в ньому величезний ризик, аж до втрати державності. Обіцянку зупинити війну вони сприймають як готовність погодитися на ультиматуми Путіна, боротьба з корупцією обмежиться перерозподілом корупційних потоків на користь компаній Ігоря Коломойського, а досягнення гуманітарної політики останніх п’яти років буде згорнуто заради повернення до «русского міра», до якого органічно належить Зеленський.

Обмежений і не популярний

«Уже зараз зрозуміло, що Зеленський не буде популярним президентом, – впевнений політолог Олексій Голобуцький, – Хто б не стояв за Зеленським, або навіть, якщо він сам по собі, йому потрібен парламент, як мінімум велика фракція у Верховній Раді. Парламент може саботувати його ініціативи, а противники повісять всіх собак на нього, як зараз на Порошенка».

В таких умовах, за думкою Голобуцького, сенс в отриманні влади втрачається, адже найголовніше – це не президентська посада, а отримання серйозної фракції у парламенті, і вже тоді – вплив на життя країни.

«Проблема зараз не так у тому, щоб створити групу підтримки, як створити групу, яка на щось впливає. У Раді є група «Коломойського» – чоловік 30, ще «аваківські» депутати (група депутатів повʼязаних з главою МВС Арсеном Аваковим) плюс перебіжчики. Не думаю, що назбирається більше сотні депутатів», – вважає експерт.

На дебати 14 квітня Зеленський не прийшов. Фото: fb.com

Саме на можливість того, що Зеленському «обріже крила» та зведе нанівець деструктивний вплив некомпетентного президента опозиційний до нього парламент, розраховують ті, хто не голосував за позасистемного кандидата.

«В Україні форма правління парламентсько-президентська, – констатує політолог та директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. – Я сподіваюся, що і парламент, і чинний уряд всі можливі «коливання»і незрозумілості зведуть до мінімуму, а то й до нуля. Бо всі ключові аспекти роботи президента потребують участі парламенту».

Натомість зараз передбачити те, як діятиме Зеленський на посаді президента, просто неможливо, переконаний політолог.

«Якщо Зеленський виграє вибори, ситуація проясниться протягом перших 100 днів його правління. Хто б що не говорив зараз, вважаю, це некомпетентно і непрофесійно. Адже навіть члени його команди та люди, часто роблять взаємовиключні заяви. Якийсь він всеїдний».

Президент миру чи президент зради?

Зеленський на зустрічі з Макроном 12 квітня 2019. Ludovic Marin/Pool via REUTERS

Розділилися думки українців і щодо найболючішої проблеми сьогодення – війни на Донбасі. Обіцянка «домовитися з Путіним десь «посєрьодкє» багатьох відверто лякає. Водночас більшість експертів сходяться на думці, що навіть за бажання здати державні інтереси Зеленський не стане цього робити під страхом реакції суспільства.

«Я не думаю, що Зеленський візьме і одразу поїде до Путіна. І не тому, що він хоче чи не хоче, а тому що немає політичного підґрунтя», – зазначає Голобуцький.

У свою чергу голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко впевнений, що спроби вирішити конфлікт дипломатичним шляхом, в тому числі та коштом певних поступок, з боку Зеленського будуть:

«Судячи з заяв самого Зеленського та його штабу, буде спроба відновити переговори по врегулюванню конфлікту на Донбасі, буде спроба знайти якийсь компромісний варіант, але є відчуття червоних ліній».

На думку Фесенка, що ґрунтується на заявах самого Зеленського та представників його штабу, «не буде визнання так званих сепаратистських республік, і відповідно, не буде окремих домовленостей конкретно з ними. Очевидно, що «Мінськ» та нормандський формат продовжуватимуться…«.

«Я вважаю, що єдине, щодо чого може бути домовленість, це припинення вогню. І то, якщо Путін на це погодиться», – переконаний Фесенко.

Побороти чи очолити корупцію?

Ще одне з найболісніших для українців питань – боротьба з корупцією. І хоча за роки після революції Гідності для боротьби з нею зроблено безпрецедентно багато, а на побутовому рівні в поліції чи лікарнях корупція помітно зменшилася, зараз корупційних скандалів чи не найбільше, ніж за всі роки незалежності. На Зеленського, як на »нове обличчя« в українській політиці багато хто покладає в цьому питанні великі надії.

«Судячи з заяв Зеленського та представників його штабу, для них боротьба з корупцією буде одним з пріоритетних напрямків », – стверджує Фесенко. «Певні ініціативи уже заявлені командою Зеленського. Вони хочуть провести кадрові зміни в правоохоронних органах, будуть сприяти роботі антикорупційного суду», – вважає він.

Команда Зеленського, на думку Фесенка, також хоче «акцентувати увагу на економічних аспектах протидії корупції. Думаю. Що це ідеї ліберального блоку команди, в якому Зеленського представляють Айварас АбромавичусОлександр ДанилюкСергій Лещенко. У них є ціла низка пропозицій. Зараз тривають переговори з різними громадськими організаціями, вони готуватимуть спільний пакет пропозицій».

Однак Віталій Бала ставиться до перспектив боротьби з корупцією значно менш оптимістично:

«Навіть у питанні боротьби з корупцією – ті люди, які зараз представлені, як члени команди Зеленського, некомпетентні у цих питаннях. Тому незрозуміло, наскільки буде ефективною боротьба з корупцією і чи буде вона вестись взагалі».

Як з Коломойським?

Але найбільші побоювання викликає очевидна залежність Зеленського від одіозного олігарха Коломойського. За це Зеленському дорікають навіть його палкі прихильники на кшталт нардепа Сергія Лещенка, який вважає такі звʼязки очевидними та ризикованими.

«Перед ним постане особистий челендж: служити українським громадянам або враховувати інтереси олігархів або одного олігарха. Я всі свої зусилля присвячу тому, щоб він служив українським громадянам – шляхом рекомендацій та публічної діяльності», – зазначає депутат.

Хай там як, але президентство Зеленського, якщо таке станеться, буде для України абсолютно новим політичним і суспільним досвідом, адже вперше найвищу посаду в 42-мільйонній державі посяде професійний комік. А це, може трохи й смішно, але аж ніяк не жарт.

Джерело: Белсат

Додати повідомлення

Вам необхідно зареєструватися або авторизуватися для того щоб створювати нові повідомлення.

Персональний кабінет